Klub TGM Masarykovho demokratického hnutia v Prahe spoločne s Klubom TGM v Užhorode usporiadali v septembri 2019 zájazd do Užhorodu k 100. výročiu pripojenia Podkarpatskej Rusi k Československu. Zájazdu sa zúčastnili aj členovia Spoločnosti M. R. Štefánika v Prahe. Cieľom akcie bolo uctenie zakladateľov společného štátu T.G.Masaryka a M.R.Štefánika a stretnutie s českými a slovenskými krajanmi, ktorí sa hrdo hlásia k odkazu prvej ČSR. Text a foto: J. Kasáčková, členka výboru MRŠ.



Připomínáme si, že 10.9. uplynulo 100 let, od doby kdy mezinárodní smlouva s vítěznými mocnostmi připojila k Československu Podkarpatskou Rus. Přecházíme Masarykův most do čtvrti Malé Galago kde je Masarykův park. Zde pokládáme společně s krajany a hosty přesně ve 12.00 hod. věnce u pomníku TGM. Autorem je akademický sochař Josef Vajce, který je spoluautor Masarykova pomníku na Hradčanech v Praze. Vyslechneme si několik projevů představitelů města a také našeho průvodce, předsedy Krajanského spolku a předsedy Klubu TGM v Užhorodě Ivana Latka. Velké poděkování za jeho snahu za znovuvybudování pomníku TGM. Slavnostně byl odhalen 28.3.2002.



Společnost M. R. Štefánika nezapomíná...



Nápis na pomníku M. R. Štefánika



10.9. 2019 jsme položili věnce u pomníku M.R. Štefánika a poklonili se společně s krajany a významnými osobnostmi z Užhorodu. Pomník je dílem zakarpatského sochaře Vasyla Romana.



Budova oblastní rady - Krajský úřad v Užhorodě.



Masarykova škola v Užhorodě. Výuka češtiny je novinkou od roku 2013. Vyučuje se na katedře slovenštiny, ta je bližší a rozšířenější mezi lidmi na Ukrajině než čeština.



Pošta - dílo architekta Josefa Gočára, na starých fotografiích jsme viděli, že se nic nezměnilo - jen čs. znak se vyměnil za ukrajinský.



Ulice Ivana Olbrachta v Užhorodu.



V Kafé Muzeum v Olbrachtově ulici byla slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná Ivanu Olbrachtovi. Autorem díla je sochař Eduard Aleksij. Slavnosti se zúčastnil i generální konzul SR Miroslav Mojžita a zástupce starosty v Užhorodu Oleksandr Bilak.



Skanzen lidové architektury.



Bývalý Živnodům, později Obchodní dům Legio postavený Františkem Krupkou architektem z Bratislavy. Tato čtyřpatrová budova je postavená ve funkcionalistickém stylu, byla zde i tzv Purmova kavárna, kde se scházela společnost zakarpatských umělců. Ještě dnes je tato budova ozdobou města.



Krajanský večer s premiérou nového dokumentárního filmu Podkarpatská rusínská malířská škola. Folklórní vystoupení rusínské skupiny pod vedením Miroslava Kopinece vytvořilo příjemnou náladu a ochutnávka rusínských specialit dovršila radost a vděčnost každého z přítomných. Za všechno přátelé - Díky.
Upravit